CYSTY A SERRAPEPTASE- MUDR. PAVEL MALOVIČ PHD., MPH

CYSTY A SERRAPEPTASE- MUDR. PAVEL MALOVIČ PHD., MPH

Cysty a serrapeptáza

Po opakovaných nadmerných chodeckých a bežeckých záťažiach sa môže v podkolennej jamke objaviť obťažujúce opuchnutie v tvare hrčky, ktoré pretrváva.                                                                

Je to Bakerova cysta – novovytvorená dutinka naplnená synoviálnou tekutinou (ľudovo "kĺbový maz"), ktorá za normálnych okolností "mastí" kĺbové plôšky a pomáha znižovať ich trenie pri pohybe.. Vzácne sa môže vytvoriť súčasne v oboch podkolenných jamkách. 

Hlavnými príznakmi tohto zvláštneho a často podceňovaného poškodenia sú okrem opuchu aj bolesť a pocit nepríjemného tlaku. Cysta sa najčastejšie vyskytuje ako komplikácia iného postihnutia kolenného kĺbu - napríklad artrózy (degeneratívne ochorenie kĺbových spojení). Máva aj „záchvatový“ charakter - zrazu sa objaví, potom zase odznie, aby sa po čase znovu objavila. Vzácne môže dôjsť k jej prasknutiu (ruptúre). Obsah cysty sa vtedy vyleje do okolia a začne utláčať svaly predkolenia. To vedie k opuchu, svrbeniu a sčervenaniu kože. Niekedy môže cysta vzniknúť aj pri zdravom kolennom kĺbe. Tento druh nesie názov primárnaalebo tiež idiopatická Bakerova cysta (slovom idiopatický sa označuje stav, vzniknutý z neznámej príčiny). Najčastejšie postihuje mladších dospelých a deti. Ak sa cysta vytvorí ako komplikácia nejakého problému s kolenom (napríklad spomínaná artróza, infekčný zápal, poškodenie meniskov, kolenných väzív alebo chrupavky, ktorá vystiela vnútro kĺbu), označujeme ju ako sekundárnaBakerova cysta. Tento typ je častejší a vzniká v dôsledku nadmernej tvorby synoviálnej tekutiny v poškodenom kolene. Situácia vedie k zvýšeniu tlaku vo vnútri kolenného kĺbu a k napínaniu aj rozťahovaniu kĺbového puzdra, ktoré sa časom vyklenie do podkolennej (popliteálnej) jamky. Najviac postihuje starších bežcov s degeneratívnym ochorením kĺbov a chronickými ťažkosťami kolena akými sú reumatoidná a psoriatická artritída alebo pakostnica /dna/. Všetky generácie bez rozdielu (35 až 70 rokov) sú pre tvorbu cysty rizikové po poraneniach kolenného kĺbu. V poslednej dobe sa Bakerova cysta raritne objavuje aj ako komplikácia lymskej boreliózy pri behaní v rizikových oblastiach s vyšším výskytom kliešťov.

Liečba Bakerovej cysty spadá do rúk lekára, a to buď ortopéda, traumatológa alebo reumatológa a telovýchovného lekára. Úľavu od bolesti a zápalových komplikácií prináša viac krát denne aplikovaný štvrťhodinový studený zábal a rozličné lieky proti zápalu aj bolesti, ale účinnejšie sú radikálnejšie zásahy ako : 

Punkcia -vypustenie cysty ihlou, čo prinesie okamžitú úľavu od tlaku a bolesti, ale situáciu komplexne nerieši. 

Injekcia kortikosteroidov, ktoré zmierňujú prejavy bolesti a zápalu ale tiež nezabránia opätovnému vytvoreniu či naplneniu cysty. 

Chirurgické odstránenie u veľkých cýst alebo tých, ktoré vyvolávajú silnú bolesť a nedarí sa ich vyliečiť inými spôsobmi. 

Ale čo poradiť pacientovi, ktorý sa zdráha používať lieky a intervenčnej liečby sa z najrozličnejších dôvodov obáva ?

Vo svojej praxi sa s takýmito prípadmi stretávam pomerne často. Ide najmä o bežcov, ale aj vyznávačov chôdze s paličkami (nordic walking), ktorí majú chronické poškodenia kolien alebo preháňajú záťaž a zanedbávajú prevenciu. Ale často ide o primárne cysty, ktoré sa objavia „z ničoho nič“. Prvou voľbou je pre mňa v takýchto prípadoch systémová enzymoterapia. Podľa osobných skúseností je optimálny prírodný, vysokoúčinný a unikátny proteolytický enzým Serrapeptáza nazývaný aj „zázračný pomocník“ je izolovaný z baktérie ktorá nevyvoláva ochorenia (enterobaktéria Serracia E 15). 

Aké účinky má ? 

No všetky, ktoré podporujú prevenciu vzniku Bakerovej cysty alebo úľavu od bolesti a zápalu. V prípade spomínaných primárnych cýst často aj vyliečenie. 

Serrapeptáza totiž :

-  rozkladá neživé, odumreté časti buniek v organizme, ktoré spôsobujú zápal 

- zrieďuje tekutiny vytvorené zápalovým procesom, prispieva k ich odstráneniu a tým napomáha zmierniť príznaky zápalu a podporuje obnovu tkaniva

- blokuje v tele uvoľňovanie látok, ktoré vyvolávajú v zapálenom tkanive pocit bolesti a spôsobujú opuch

 

Máj 2019                                                                                                                Pavel Malovič

TERAZ SUPER VÝHODNÉ BALENIE +33% TABLIET NAVIAC 60+20TBL.

SPOLU AŽ 80 TABLIET.

CHCEM KÚPIŤ

Posted on 28.05.2019 by MUDR. PAVEL MALOVIČ PHD., MPH Odporúčania lekára - články... 0 2358

Leave a CommentLeave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Kategórie

Posledné komentáre

Žiadne komentáre

Blog search

Related articles

Porovnať 0
Pred.
Ďalší

Žiadny produkt

Bude upresnené Doručenie
0,00 € Celkom

Objednať