Syndróm počítačového videnia a výživa ohrozených očí- MUDr.Pavel Malovič PhD., MPH

Syndróm počítačového videnia a výživa ohrozených očí- MUDr.Pavel Malovič PhD., MPH

Rozvoj informačných technológií a ich prakticky každodenné používanie spôsobuje, že čoraz väčšie percento populácie je odkázané na takmer neustále sledovanie obrazoviek rozličných veľkostí a kvalít.

Pri počítačoch trávime pracovnú dobu a ešte k tomu je našou najčastejšou voľnočasovou aktivitou neustále nazeranie do laptopov a inteligentných mobilov. To všetko spolu je pre naše oči naozaj poriadnou záťažou, ktorá nezostáva bez následkov. 

Výskumy totiž ukázali, že problémy očí spôsobené nadmerným nazeraním na rozličné typy monitorov sú veľmi časté. Takmer u 80 % ľudí sa vyskytujú viaceré príznaky patriace do syndrómu počítačového videnia. Tieto problémy sa však netýkajú len dospelých, ale už aj detí, ktoré trávia nadmerné množstvo hodín najmä pri počítačových hrách.

Pri únave z obrazoviek sa najviac vyskytuje rozmazané a dvojité videnie, suché, začervenané aj páliaco podráždené oči a zvýšená citlivosť na prirodzené svetlo.

S tým súvisia bolesti hlavy, krčnej chrbtice a celého chrbta. Monitory totiž vytvárajú pre naše oči veľmi náročné prostredie, pretože v skutočnosti neposkytujú taký ostrý obraz ako sa nám javí a naše oči musia stále zostrovať a dolaďovať. 

Na konci dlhého dňa pred monitorom sa dá už len veľmi ťažko koncentrovať pohľad na vzdialené objekty, hoci len v byte, čomu sa hovorí Computer Vision Syndrome (CVS), čiže syndróm počítačového videnia, a ten je v dnešnom svete obrazoviek nanešťastie úplne bežný. Súvisí aj s druhom svetla, ktoré displeje vyžarujú. Krásna je modrá až azúrová obloha, ale lekári už dávnejšie zistili, že modrá zložka žiariaceho svitu obrazoviek a ľudský zrak si príliš nerozumejú. Najmä vo večerných hodinách môže modrá spôsobovať nielen bolesti hlavy a celkovú únavu, ale zároveň urýchliť starnutie a odumieranie dôležitých buniek očnej sietnice- žltej škvrny(makuly). Totiž - práve diódy v displejoch mobilných telefónov, monitoroch počítačov a tabletov vyžarujú v klasickom režime množstvo modrého svetla, ktoré v konečnom dôsledku zvyšuje spomínané riziko vzniku často nezvratnej degenerácie makuly a limitovaného videnia. 

Je teda nevyhnutné hľadať spôsoby ako tieto nežiaduce vplyvy riešiť. Dobrým spôsobom je používanie aplikácií, ktoré v reálnom čase upravujú grafický výstup do žltých odtieňov. Všetky pracujú v podstate na rovnakom princípe a minimálne v neskorších večerných hodinách by bezpodmienečne mali byť súčasťou obrazovkových zariadení. Pre ľudí s dioptrickými okuliarmi existujú sklá, ktorých zloženie potláča, respektíve odráža modrú zložku svetelného spektra. Pre neustále pozerajúcich „maniakov“ sú nevyhnutné.

 

Dôležitou prevenciou je však výživa očí, ktorá aj pri správnej regulácii jedálneho lístku vyžaduje používanie výživových doplnkov ako vhodnej ochrany príliš namáhaného zraku. 

Je nevyhnutné, aby obsahovali „očný vitamín“ beta-karotén, vitamín E a C, selén, rutín, optimálne množstvo provitamínu A, zinok, meď a vitamíny skupiny B, ktoré sú vhodné na reprodukciu a regeneráciu zrakových buniek.

Zaujímavé pre zdravie očí sú tiež  antokyány, posilňujúce steny očných ciev. Okrem toho aj látky luteín(minimálne v množstve 6 miligramov denne) a zeaxantín zo skupiny karotenoidov (rastlinné farbivá - zlúčeniny štruktúrou podobné vitamínu A, chrániace pred vplyvom lúčov modrého svetla žiarenia obrazoviek). Ich zvýšená koncentrácia vo výživových doplnkoch znásobuje po vstrebaní sa do krvi hustotu pigmentu žltej škvrny sietnice a pôsobenie akousi formou ochraňujúcich „vnútro - očných monitorových okuliarov“.

Vzhľadom na to, že dlhodobé užívanie výživových doplnkov s obsahom zinku môže oberať telo o meď, je vhodné, aby v produkte bolo na 15 mg zinku 1 mg medi. Z tohto dôvodu odporúčame preparát spĺňajúci všetky kritériá preventívnej ochrany žiarenia obrazoviek – Lutein Eye Complex (Natures Aid).

BA, marec 2019 pre Natures Aid                                                                                            Pavel Malovič

CHCEM KÚPIŤ

Lutein Eye Complex

Posted on 17.03.2019 Odporúčania lekára - články... 0 695

Leave a CommentLeave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Kategórie

Posledné komentáre

Žiadne komentáre

Blog search

Porovnať 0
Pred.
Ďalší

Žiadny produkt

Bude upresnené Doručenie
0,00 € Celkom

Objednať